YILDIZLARDAN BAHSEDEN HADİS: GÜNEŞ VE CEHENNEM Mİ 2

Bir önceki yazımızda belirttiğimiz, bir hadiste geçen güneş-cehennem benzetmesi gerçekten şaşırtıcıydı.

Derken bir başka hadisde geçen buna paralel çok çarpıcı bir başka şeyle karşılaştık. Hadis şöyle:

“Cehennem ateşi bin yıl yakıldı. Öyle ki kıpkırmızı oldu. Sonra bin yıl daha yakıldı, öyle ki beyazlaştı. Sonra bin yıl daha yakıldı. Şimdi o siyah ve karanlıktır.” [Tirmizî, Cehennem 8, (2594); Muvatta, Cehennem 2, (2, 994). Metin Tirmizî’ye aittir.]

Şimdi dikkat:

Güneşin milyarlarca yıl sonra kırmızı dev haline geleceği biliniyor. Oradan devam edelim.

Güneş gibi bir yıldızda, özekteki sıcaklık karbonu yakacak kadar yükselemez. Yükselen sıcaklık ancak kabuk yanmasını hızlandırır ve genişleyen tüm dış zarfı uzaya atılır, buna gezegenimsi bulutsu denir. Onbinlerce yıl sonra, bulut çevreye yayılınca ortadaki yıldız açığa çıkar, sıcak (beyaz) ve küçük olduğu için buna beyaz cüce denir. Beyaz cücelerin kütleleri 1.4 güneş kütlesinden küçük, yaklaşık Yer küremiz büyüklüğündedirler. Bu, ortalama yoğunluğun yaklaşık 109 kg/m3 olması demektir; yani bir küp şeker boyutlarında beyaz cüce maddesi Yer yüzeyinde 1 ton (1000 kg) gelir!

Küçük bir yarıçapa sığan bu yoğunluktaki bir beyaz cüceyi özkütle çekimine karşı dengede tutan olağan gaz basıncı değildir. Beyaz cüce maddesi o kadar sıkışıktır ki elektronlar artık belli bir ortama bağlı değildir, daha fazla sıkıştırılamazlar ve yüksek hızlarla özgürce hareket ederler. Kütle çekimine karşı koyan bu yoz (dejenere) elektron gazının basıncıdır. Sıcak beyaz cüceler, enerji kaynakları olmadığı için, zamanla soğur ve kara cüce olarak “gözden kaybolurlar”

Tekrar edelim, yanıyor kırmızı oluyor, yanıyor beyaz oluyor, yanıyor siyah oluyor. Tıpkı hadisteki gibi, aynı sıra…..

 

Öte yandan şu da enteresan ötesi. Karadeliklerin de hikayesi hadise uygun.. Ve aslında çok daha olası. Zaten, dikkat edilirse öte dünya gayb olsa da bu alemle uyumlu bir tarafı da düşündürülüyor ayet ve hadislerde. Asıl mesele de bu gibi..

 

YILDIZLARDAN BAHSEDEN HADİS: GÜNEŞ VE CEHENNEM Mİ 2” için 2 yorum

 • 02/05/2012 tarihinde, saat 07:48
  Permalink

  ne yani cehennem güneştir demiyorsun da diyor gibi yapıyorsun. cehennem güneşin arza inmesi demektir mi, hangi arza diyeceksin doğru güneş daha büyük

  Yanıtla
 • 02/05/2012 tarihinde, saat 11:12
  Permalink

  @adil gülmez
  ‎2 hadis var önceki yazıyla paralel. güneş benzetmesini direkt ilk hadis yapıyor zaten. burada mühim nokta güneş cehennem benzetmesiyle ve evrende geçerli olan yıldızların yaşamı arasında ilişkilendirme yapılıyor. yıldızların ve güneşin yaşamı aynen böyle bilimsel olarak. o zaman bu cehennemin varlığına da güçlü bir vurgu olur. yıldızlara ya da güneşe bakınca hatırına gelir. mesele bu bağlantılar. mühim olan bu yani.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

*
= 3 + 5

Youtube Hesabımız
Facebook Hesabımız