YOKSA SAĞIR OLAYIM; “O KADAR KESİN”

Acaip bir bahisle karşılaştık bir videoda. Meğer üç gün oruçla 900 sene ibadet sevabı oluyormuş. Hem de kesin. Duyanlar kulağımla duydum, yoksa sağır olayım dedi deniliyor. 

 

Öbür yandan iş 300bin seneye doğru da gidiyor.

 

Şimdi meseleyi ilmi olarak belirtelim.

Bir defa buradaki en büyük yanlış, kulağımla duydum yoksa sağır olsun, 900 sene gibi vurgular.. Burada; 1 sene, 2 sene, 1000 rahmet gibi çok çok daha az sevaptan da bahsedilen bir rivayetlerden bahsediyoruz. Üstelik Nuh (as) falan da zikredilerek iş sürekli kesinlik noktasına götürülmeye çalışılıyor. 

1 sene diye rivayet de var dese böyle diyemez tabii. Kulağımla duydum yoksa sağır olsun edebiyatını da yapamaz. Aynı hadis bu. Hatta en eski rivayet böyle. 

Onu da biz diyelim.

Hadisin farklı rivayetleri ve muhaddislerin vefat tarihi

………

Öte yandan Eyyamı Biz denilen her ayın 13, 14, 15.de tutulan oruç için “kim bunları tutarsa o ayı/ömrünü oruçlu geçirmiş olur” deniliyor. Meşhur rivayet böyle.. Bknz Nerede bir tanesi binlerce sene vs?!.. Elbette bazı tek tük kitaplarda var bu şekilde. Fakat bunu hararetle dillendirme iş midir?! 

Bu yayınımız da bu tarz konulara bir örnek olsun.

Tabii kimileri diyebilir ki bu amellere teşviktir, zayıf hadis amellerin faziletlerinde kullanılıyor. Fakat unutmamalı ki dinin de bir dengesi var. Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır diyor ayette. Nedir bu Kadir gecesini solda sıfır bırakan günler geceler?.. Böyle bir durumda çok daha delil sorulmaz mı? Böyle böyle işin bir dengesi kalır mı? Maalesef birilerinde işte akliyyet bırakmama gayreti seziliyor işte problem bu.  

Facebook Hesabımız Youtube Hesabımız